Koupelna je místnost se specifickým mikroklima. Vysoké teploty, vysoká vlhkost a stálý kontakt s vodou napomáhají rozvoji různých mikroorganismů. V kombinaci se špatnou ventilací, jen krok ke vzniku škodlivých plísní a hub. A není nic horšího, než když se vám doma objeví plíseň na zdi. Přinášíme návod, jak se plísně zbavit, aby koupelnový nábytek a kachličky netrpěly.
Radikální řešení odstranění plísní
Černý, zelený, hnědý nebo dokonce bílý povlak na kloubech dlažby a v rozích vany nebo sprchového koutu je společným obrazem koupelen s neefektivně provozovanými ventilačními systémy, špatně vytápěnými, nevyhřívanými a špatně izolovanými. Na první pohled se může zdát, že nevinné kvetení není velký problém a otírání hadříkem je dostatečné, abyste se ho zbavili. Nic by nemohlo být více zavádějící, protože bez nalezení příčiny a odstranění celé plísně se v krátkém čase vrátí nevzhledný povlak.
Vnější stopy plísně jsou pouze příznakem toho, co se děje uvnitř. Obvykle jsou infikovány všechny spáry, silikonová těsnění a v některých případech i zeď. Viditelné skvrny na povrchu jsou výsledkem dlouhodobého vývoje plísní, mohou být napadeny dlaždičky nebo koupelnový nábytek.
V boji s tímto typem nechtěným hostům je nejdůležitější rychlá reakce a hloubková akce, která jim nedovolí šířit se. Prvním krokem bude přesné odstranění plesnivých míst na kachličkách, kdy každý spoj by měl být kompletně odstraněn a silikonová těsnění byste měli ostrým nožem vyříznout co nejvíce.
V druhé fázi je potřeba postižené místo ošetřit speciálním fungicidem. V případě, že zůstane stopa plísní v koupelně, můžou znovu časem vykvétat. To je důvod, proč je tak důležité použít speciální přípravek, který odstraní veškeré zbytky plísně. Je třeba si uvědomit, že vyčištěná místa jsou obvykle umístěna v blízkosti armatury a koupelnové keramiky, proto je nutné zvolit přípravek určený k tomuto účelu, který nezničí glazované, glazované povrchy jako je umyvadlo či vana.
Prevence je klíčem v boji s plísněmi
Odstranění plísní a důkladná impregnace těchto ploch jsou vhodným opatřením, které pomohou překonat současný problém. V koupelně, která již byla tímto typem mikroorganismů napadena, se však tento problém může vrátit.
Čím čistit spárovací hmotu a silikon?
Pokud nechceme okamžitě odstranit znečištěné spáry a silikony, můžeme je zkusit vyčistit. Na trhu je k dispozici mnoho přípravků pro boj s plísněmi a plísněmi, které se aplikují na špinavý povrch a po několika minutách opláchnou.
Jak odstranit plísně domácími metodami?
Znečištěné kachličky a koupelnový nábytek můžeme také vyčistit pomocí domácích metod. Obvykle vyžadují více úsilí, ale jsou šetrnější k našim rukám a životnímu prostředí. Níže uvádíme některé způsoby jak se zbavit plísně. Navíc bude váš sprchový kout zářivě čistý.
Prášek do pečiva - kromě kuchyňského použití je také vynikajícím čisticím prostředkem. Nejlepší je pokropit špinavý povrch, nechat jej asi 20 minut, pak jej stačí odstranit mokrou houbou nebo kartáčkem.
Ocet - na jeho základě získáme vynikající čistící prostředek, připravujeme ho v poměru: jedna část octa do dvou částí vody. Odstraní nečistoty nejen na spojích a silikonech, ale i na dlaždicích, zrcadle a sprchovém koutu. V případě čištění silných nečistot na spárách a silikonech můžeme do tohoto roztoku přidat sodu, pak stačí nechat připravenou pastu na povrchu a po 10 minutách otřete povrch štětcem. Nebo použijte přípravky Briochin od francouzkého výrobce.
Zubní pasta - má abrazivní a bělící účinek, díky čemuž je vhodná pro čištění plesnivých a spojů a silikonů. Měly by se aplikovat více na špinavý povrch a kartáčovat.
Prostředek na mytí nádobí - je zvláště užitečný, pokud jsou kromě plísní na povrchu také mastné.