Pohled do historie: jak se myli naši předci?

Učebnice historie jsou plné válek, bitev, politických opatření a skvělých nápadů, které byly historií ohroženy. Mnohem zajímavější a více vyprávějící o životě obyčejných lidí jsou příběhy o vynálezech - o pivu, parfémech nebo koupelnách. Během morové epidemie se naši předkové vyhýbali vodě téměř 400 let a pouze nejbohatší měli koupelny. V Čechách nemohou zaměstnanci ve svém rozpočtu využívat příplatek 420 EUR měsíčně za mytí rukou, který dostávají úředníci v Řecku. Není známo, zda tento recept motivoval Řeky k větší hygieně. V naší zemi má téměř každý koupelnu a některé rodiny jich mají rovnou několik. Podívejte se na to, jak vypadaly koupelny v minulosti.

Antické lázně

Za nejstarší koupelny na světě vděčíme starověkým Římanům, Řekům, Egypťanům a Číňanům. Slavné lázně Stabian objevené v Pompejích, datované do druhého století před naším letopočtem, sestávaly z velkého komplexu budov, jako je plavecký bazén, šatna, samostatná místnost s horkou vodou, pára a suchá lázeň. Vybavené ústředním topením, vyzdobeným zdobenou keramikou, sloužili obyvatelům města jako místo k setkání, relaxaci a omlazení. Starověcí Řekové a Římané přikládali hygienu velký význam. Nejstarší terakotová vana byla nalezena na Krétě a má více než 3700 let. Řecká a římská města měla lázně, kde se občané nejen umývali, ale také se starali o fyziologické potřeby. Přestože je však dnešní koupelna spojena s intimitou, pro starověké lázně byly místem společenských setkání. Ani veřejné toalety neměly zdi, aby si jejich uživatelé mohli užívat vlastní společnosti a vést živé diskuze. Díky široce dostupným koupelím, do kterých Římané dováželi vodu pomocí akvaduktů, bylo zabráněno vypuknutí epidemií.

Už tehdy se objevil nápad začít vydělávat peníze na veřejných toaletách. Moč bohatá na amoniak byla používána v koželužnách k čištění tkanin. V reakci na vývoj doby zdanil podnikavý císař Vespasian toalety. Byl obviněn z toho, že sbírá výhody z veřejného vlastnictví, na to jen odpověděl: "Pecunia non olet!" (Peníze nesmrdí).

První toalety nebyly tak diskrétní jako dnes. Naopak. Záchodová sedadla byla často postavena před sebou, aby uživatelé mohli spolu mluvit. V té době byly toalety místem setkání a hovorů. Mezi ženami a muži nedošlo k rozdělení. Toaletní papír byl přírodní houba, která, jak můžete snadno uhodnout, byla na jednorázové použití.

Také asi před 2000 lety byl v Číně revolucionizován vynález, který nám dal sanitární techniku v podobě toalet. Je zajímavé, že Evropané přišli s podobně sofistikovaným vynálezem až na konci 16. století.

antické lázně

zdroj: pixabay.com

Středověk - bližší starověku než moderní době

Ve středověku bohužel hygiena značně poklesla. Koupání bylo považováno za dokonce škodlivé pro zdraví nebo morálně nebezpečné. Například svatý Jerome měl považovat koupel k důvodu vymazání křtu.  Z tohoto důvodu si mniši v klášterech myli celé tělo jen několikrát do roka. I v 17. století to bylo v tomto ohledu špatné. Francouzský král Ludvík XIV. se v životě koupal jen dvakrát, kdy ho koupel téměř stála život.

Středověké toalety neměly kanalizační systém, ztratila se také sociální role toalet. Časté útoky na monarchy nevedly k odloučení. Obětí takové vraždy byla mimo jiné králové Polska a Francie, Jindřich z Valois zemřel na své vlastní toaletě.

Ve středověku se k dobrému objevily sofistikovanější veřejné lázně, spolu s rozšiřováním kamene ve stavebnictví, který nahradil tradiční dřevěné budovy. Cihlové veřejné lázně si užily značnou popularitu, jak ukazují historici. Například v Polsku ve 14. století existovalo 12 lázní , kde byly dámské oddělené od pánských. V lázeňském domě bylo možné se nechat ostříhat a oholit, podstoupit kosmetické a dokonce i lékařské ošetření.

Dobrý lázeňský dům byl místem společenských setkání. Je zajímavé, že osobní hygiena zjevně nebyla tabuizovaným tématem nebo prvkem intimní sféry. V tomto ohledu byly středověké  lázně blíže ke kultuře starověku než k současnosti.

Postupem času byly v celé Evropě zničeny vlivem různých povodní také veřejné budovy, jako jsou lázeňské domy, které prakticky zmizely z krajiny menších měst a vesnic. Úroveň hygieny dramaticky poklesla. Bylo to v 16. až 18. století, kdy evropské salony mohly mít - místo koupelen - vynálezy, jako jsou stříbrná kladívka na vši.

Další desetiletí přinesla průlom ve vývoji toalet. V osmnáctém století si cestu razily nočníky, i když špína byla vylévána přímo na ulici a často zasahovala kolemjdoucích. V devatenáctém století byla zavedena praxe oddělení dámských a pánských toalet. V té době začala také výroba toaletního papíru s listy.

středověká koupelna

zdroj: pixabay.com

Průmyslová revoluce

Renesance hygieny v Evropě byla teprve v 19. století, kdy pokrok v medicíně začal stále více kombinovat osobní hygienu s otázkou zdraví. Bidety se rozšířily po celém domě. Bohatí lidé dokonce začali stavět prekurzory do našich koupelen s vanou a toaletami. Nebyli ani odrazováni obtížností tekoucí vody do mnoha evropských měst. Chudší se stále museli spokojit s neckami a nočníkem, ale bylo to obrovské zlepšení.

Díky průmyslové revoluci se zvýšil přístup obyvatelstva k hygienickým výrobkům (jako je mýdlo, koupelnové doplňky atd.). Ve městech se začaly stavět kanalizační systémy. Byly vytvořeny toalety a koupelny, kterými byly vybaveny nové činžáky, rodinné domy a veřejné zázemí. Koupelnové vybavení se také změnilo.

Za vytvoření koupelny v našem smyslu do značné míry vděčíme Američanům. Rychlý ekonomický rozvoj USA v devatenáctém století si vyžádal výstavbu hotelů. Jejich luxusní verze měly samostatný hygienický prostor. Koupelny, jak je známe dnes, s vanou, umyvadlem, zrcadlem a toaletou si brzy získaly na popularitě v soukromých domech. Ve 20. století byla věnována stále větší pozornost nejen použitelnosti koupelny, ale také jejímu designu. V roce 1851 byla vynalezena elektrická pračka. Koupelna je vybavena vanou, radiátorem a sprchou. V polovině dvacátého století byly malé byty, vybavené moderními koupelnami, považovány za civilizační standard.

Bohužel množství nebylo vždy doprovázeno kvalitou. Plastové toaletní desky a víka, levné obklady, plechové sprchové vaničky a závěsy z ropné látky dodnes symbolizují hromadný odpad z doby průmyslové revoluce.

Slovanské koupelny

Podle archeologického výzkumu a několika málo písemných dokumentů neměli naši předkové s osobní hygienou také velké problémy. Protože se Slované objevili v dějinách (6. století n.l), doprovázeli je rodné „komory“, „dýně“ a „jizby“. A i když tato zařízení pro kamenné římské koupele rozhodně chyběla, byla velkým krokem ve vývoji hygieny v Evropě.

Trendy pro 21. století

Podle zástupců průmyslu náš přístup k koupelnám prochází hlubokými změnami. Normální funkce v současné době nestačí. Evropané se stále více přiklánějí ke konceptu koupaliště, který kombinuje atmosféru soukromí s komfortem moderního místa wellness a relaxace. Styl je pro nás také důležitý. Design koupelnového uspořádání často pochází z rukou známých umělců a profesionálních návrhářů. Změnila se také celá filozofie výroby koupelnového vybavení a sanitárního vybavení. Místo výroby pásů, které neustále vydávají pochybný kvalitní masový produkt bylo zaujato ultramoderními technologickými linkami podporovanými - paradoxně - řemeslnými výrobky. Dosažení nejvyšší kvality je možné pouze díky kombinaci špičkových technologií a lidských dovedností. Moderní produkt je dílem tvůrčí syntézy technologie a tradičního řemesla.

Než jsme se dostali do dnešní koupelny 21. století, pohodlné a bohaté na technologii, museli naši předkové překonat dlouhou a klikatou cestu. Jak jsme uvedli výše, po tisíciletí se přístup k hygieně lidského těla mnohokrát změnil.

Jak tedy vypadá koupelna v 21. století? Má technologické inovace a uspořádání o kterých by se Římanům ani Ludvíkovi XIV. ani nesnilo. V současné době máme hodně na výběr, jak zařídit koupelnu výběrem správné barvy keramických obkladů a nábytku. Nejrůznější časopisy a programy interiérového designu poskytují nové nápady pro zajímavé uspořádání koupelen. V celém domě jsou dnes používány moderní zařízení. Vířivka je vybavena několika programy, které řídí teplotu vody a intenzitu hydromasáže.

Chytré toalety k nám přicházejí z Asie, abychom zkontrolovali naše zdravotní parametry. Kromě toho máme také osvěžovače vzduchu, které se postarají o naše vůně a zároveň se používají jako originální dekorace interiéru. Koupelna již není jen hygienická místnost. V současné době je to také symbol prestiže a také další místo, kde můžeme vyjádřit svůj vlastní vkus. Hledáme nejen zdraví našeho těla, ale také pohodlí a možnost zbavit se stresu po náročném dni v práci. Díky technologickým řešením se stala koupelna naší vlastní domácí SPA. Díky rostoucí konkurenceschopnosti na trhu jsou sofistikované designy dostupné za přijatelné ceny. Výrobci se snaží vylepšit sanitární keramiku, keramiku a kování, aby splnili očekávání zákazníků.