Sprchové zástěny a jejich design

Sprchový kout je dominantou celé koupelny. V tomto článku si je dopodrobna rozebereme.

Rozdělení sprchových koutů

Dělíme je dle typu konstrukce na:

  • rámové
  • půlrámové
  • bezrámové

 

Pro pravidelné používání sprchového koutu je důležité, aby měl vhodný rozměr, tvar, ale také dobře těsnil, nezadrhávaly se dveře a sklo se snadno udržovalo čisté. Povrchová úprava zástěn a usazení skleněných ploch v konstrukci jsou tedy zcela zásadní.

sprchová zástěna

Rámové konstrukce

Má větší těsnost, u posuvných dveří voda nestéká mimo sprchový kout. Tyto sprchové kouty mají svislé profily a jsou odolnější.

Půlrámové konstrukce

Nemají nápadné svislé vnitřní profily a jsou na pohled elegantnější a vzdušnější.

Bezrámové konstrukce

Jsou designově čisté, tvoří je pouze bezpečnostní skla a panty. Pevná skla jsou nejčastěji silná 8 mm, pohyblivá skla dveří jsou silná 6 mm. Panty a kryty mají kovové - vydrží tak časté používání a jsou bezpečné.

Způsob otevírání dveří

Křížení a zadrhávání posuvných dílů je velice nepříjemné a je jasné, že takový sprchový kout patří spíše k levnějším produktům. Proto se před nákupem dobře informujeme na použitý materiál, provedení a raději si připlaťte za kvalitu.

Typy dveří

Posuvné:
Nespornou předností je menší nárok na prostor, voda stéká rovnou do vaničky nebo dlažbu a ne mimo sprchový kout.

Zalamovací posuvné:
Výhodou je velká šířka vstupu i při malém rozměru stavebního otvoru. Praktické skládání dovnitř také zamezuje stékání vody mimo kout.

Dveře s pantem:
Dveře mají svůj vlastní pant, lze je podle typu otevírat směrem ven, nebo i dovnitř i ven zároveň (kapky pak nestékají na podlahu)

Údržba sprchy

Sprchový kout vyžaduje pravidelnou údržbu - nic není bezúdržbové! Stav sprchového koutu je i naší vizitkou. Proto je vhodné všechny stěny po použití opláchnout - smyjeme tím zbytky mýdel a šamponu. Poté ihned setřeme bývající vodní kapky utřeme jemným hadříkem nebo pryžovou stěrkou (může viset třeba na háčku).

Při pravidelném stírání nepotřebujeme ani žádné čisticí prostředkyPokud každodenní údržbu dlouhodoběji zanedbáme, usadí se na povrchu větší vrstva nečist a vodního kamene. K nápravě můžeme použít speciální přípravky.

Určitě se vyhýbejte abrazivním čisticím prostředkům a přípravkům ve formě pasty, nebo rozpouštědla!