Trápí vás ucpaný záchod? Naučíme vás, jak si s ním poradit
Ucpaný záchod je téma, o kterém se asi nebude mluvit s radostí, ale věřte, že se tato nehoda stává v každé domácnosti. Samozřejmě lze ucpání předcházet důsledným splachováním a také správným používáním. Do toalety se totiž nehází žádné biologické zbytky, hygienické potřeby kromě toaletního papíru, jako jsou vlhčené ubrousky, vatové polštářky nebo tyčinky. Velkým problémem jsou i takzvaně vodou rozložitelné roličky od toaletního papíru, i ty dokáží v kombinaci s toaletním papírem odpadní trubku ucpat. Svým chováním tedy můžete ucpání předcházet, ale zcela mu nezamezíte. Proto při jeho neprůchodnosti vyzkoušejte některou z našich rad.
zdroj: pinterest.com
#1 Použijte čisticí zvon
Před nalitím všelijakých chemikálií a čisticích prostředků je nutné si uvědomit, že odpadní trubka je ucpaná zřejmě tuhým nebo natěsnaným materiálem, proto je nejprve vhodné použít hrubou sílu a vzít do ruky klasický gumový čisticí zvon. Ten je opravdu velkým pomocníkem pro čištění všech odpadů, protože dokáže tlakem vytáhnout veškerou špínu. Nasaďte si proto gumové pracovní rukavice, zvon nasaďte na odpad a dejte do pumpování pořádnou sílu. Jen tak dojde k uvolnění nahromaděných nečistot. Ty samozřejmě nesplachujte, ale opatrně vyjměte a hoďte do odpadkového koše. Některé zvony mají menší průměr a tudíž menší tah, proto se nebojte do domácnosti pořídit dva druhy – na záchod a na umyvadlo. Můžete taky zkusit novinku a to tlakovou pistol.
#2 Odstranění tekutiny
Mísa je plná špinavé vody po vícerém spláchnutí a nelze gumový zvon pořádně použít? Nezbývá než vodu odčerpat hadičkou na vypouštění akvárek nebo vzít kelímek a tekutinu ručně z toalety odstranit. Nejedná se sice o příjemnou práci, ale lepší než být bez toalety nebo čekat na instalatéra. Takže po odstranění přebytku vody vyzkoušejte použít gumový zvon a tlakem odstranit nečistoty. Je dobré také po odstranění tuhých částic spláchnout, zda již není průchozí. Případně je dobré pár hodin počkat, zda se zbylé usazeniny z toaletního papíru nerozpustí, a vyzkoušet zvon až poté. Většinou je po několikerém použití zvonu toaleta čistá a je možné toaletu dočistit.
#3 Jedlá soda a ocet
Stejně jako v případě ostatních odpadních trubek a výlevek v domácnosti i u záchodu je možné použití kombinace jedlé sody a octa. Samozřejmě je nutné použít větší množství než u odpadu u umyvadla, proto si připravte rovnou celý sáček jedlé sody (cca 500 g). Celé balení nasypte do záchodu a pomalu zalévejte octem. I toho spotřebujete přibližně jednu láhev (1 l). Nechte působit dlouho, pro urychlení reakce lze přidat 2-3 konvice horké vody. Reakcí může dojít k vytrysknutí roztoku, proto si dávejte pozor na oči a vždy používejte ochranné gumové rukavice. Roztok nechte v míse působit celou noc a ráno zkuste spláchnout. Mělo by dojít k uvolnění odpadní trubky.
#4 Pusťte tam krtka
Pusťte do trubky krtka. Samozřejmě ne živého, ale sáhněte po chemii. Krtek je totiž název pro chemický čisticí prostředek vhodný pro použití v kanalizačních trubkách. Při jeho používání dávejte pozor, je to žíravina, proto určitě používejte rukavice. Obsažený hydroxid sodný rozpouští kuchyňské odpady, vlasy, tuk, také papír nebo vatu. To v případě, že je odpadní trubka ucpaná tím, co se do toalety opravdu házet nemá. Je dobré se řídit radami na balení, ale standardně stačí použít 2-3 víčka, vsypat a nechat působit asi 10-15 minut, následně zalít horkou vodou.
zdroj: pinterest.com
#5 Drát nebo kanalizační pero
Stále nejsou trubky průchodné? Zřejmě poslední pokus, který můžete učinit pro vyčištění, než zavoláte instalatéra, je použít drát pro prošťouchnutí odpadu nebo přímo kanalizační pero. To se někdy prodává také pod názvem pero na čištění odpadu, má různou délku a také průměr pro vyčištění ucpaných míst v kanalizačních trubkách rozdílného průměru.