Úprava a filtrace vody

Pokud bydlíte v rodinném domě či vlastníte chalupu či chatu se studnou nebo vrtem, jistě vodu v ní chcete využívat co nejvíce, neboť tímto způsobem můžete ušetřit poměrně velké finanční náklady, které byste jinak museli za spotřebu vody zaplatit. Nejčastěji se voda ze studny používá na zalévání zahrádky, v případě, že ji chcete využívat i ke konzumaci, tedy k pití a vaření, je z mnoha důvodů vhodné před konzumací provést rozbor této vody a na základě tohoto rozboru pak zvolit nejvhodnější úpravu pro bezpečné a bezproblémové používání vody.

Nejen nečistoty, ale také železo či mangan

Voda ve studni či vrtu může totiž obsahovat poměrně mnoho různých škodlivých látek, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví, případně mohou též poškozovat rozmanité spotřebiče a zařízení v domácnosti. Jako první krok je tak nutné nechat udělat chemický a mikrobiologický rozbor vaší vody a na základě výsledků se pak rozhodnout, jaká technologie úpravy vody je pro vaši domácnost nejvhodnější a do jakého zařízení bude nejlepší investovat. V každém případě budete potřebovat zejména kvalitní a účinný filtr, který z vody odstraní všechny mechanické částice, jako je například písek či rez, ale dále také zákal či zabarvení.

Rezavé zabarvení vody, případně hnědý kal po jejím ohřevu je typickým příznakem vysokého obsahu železa ve vodě. Nadměrné množství železa ve vodě časem způsobuje především korozi potrubí, kotlů i baterií. Kromě železa se ve vrtaných studních často objevuje zvýšené množství ještě dalšího prvku, manganu. I přítomnost manganu je často viditelná na první pohled, neboť jejím typickým projevem jsou mastné skvrny snadno viditelné na hladině vody. V neposlední řadě v souvislosti s používáním nejrůznějších pesticidů či insekticidů se ve studniční vodě poměrně běžně vyskytují i další problematické látky, jakou jsou dusičnany, dusitany či chloridy, jejichž konzumace je ze zdravotního hlediska také nevhodná. Filtry a úpravny vody všechny tyto potenciálně škodlivé látky zachytí.

Pryč s chlórem i vodním kamenem

Vlastní úpravu vody ale oceníte i v případě, že používáte vodu z vodovodního systému, která je ošetřena velkým množstvím chlóru. Existuje i široká nabídka filtrů, které vodu nepříjemného zápachu po chlóru zbaví. Podobně filtr oceníte i v případě, že bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, a z tohoto důvodu se tak doma potýkáte s problémem usazování vodního kamene, který představuje komplikace nejen pro vodovodní baterie, ale také rychlovarné konvice, kávovary či pračky a žehličky.

Nejnovější odborné studie navíc upozorňují na skutečnost, že voda s vysokým obsahem vápníku a hořčíku má negativní vliv také na pokožku, neboť způsobuje její vysoušení a přispívá k možnému vzniku určitých kožních nemocí a potíží. Odstranění těchto minerálů z vody tak dlouhodobě zvýší účinnost domácích spotřebičů, prodlouží jejich životnost, sníží spotřebu elektrické energie a prospěje vaší pokožce, která bude lépe hydratovaná.

cista_voda

zdroj: Pixabay.com

Filtry a kartuše

Nejjednodušší je odstranit z vody mechanické znečistění v podobě písku, hlíny, štěrku či dalších částic a úlomků. K tomu je nejvhodnější použít mechanický filtr s filtrační vložkou neboli kartuší. Na trhu je velké množství kartuší v závislosti na tom, jaké částice, chcete pomocí filtru zachytit. Kartuš se samozřejmě po určité době zanese, a je tak nutná její výměna. Filtry se speciálními kartušemi můžete použít i v případě, že odebíráte vodu z vodovodního potrubí, ale tato voda obsahuje příliš mnoho vápníku, který následně způsobuje problém s usazováním velkého množství vodního kamene.

Filtrování pomocí pryskyřice

Nabídka nejrůznějších úpraven vody a filtračních systémů je v dnešní době velmi široká. Velmi oblíbené jsou nejen pro domácí, ale i pro průmyslové využití úpravny vody obsahující kombinaci několika pryskyřic, jednou z nich je například úpravna Pegasus. Ty následně umožňují z vody v několika krocích, podle toho, přes jakou vrstvu pryskyřice voda právě proudí, z této vody odstranit železo, mangan, organické sloučeniny i amoniak. Zároveň úpravna vodu také změkčí, a vy se tak následně nemusíte obávat o životnost vašich spotřebičů. Pokud víte, že je vaše voda v pořádku, jediným problémem je její přílišná tvrdost, stačí investice do jednoduššího zařízení v podobě iontového změkčovače, které ionty vápenatých a hořečnatých solí nahradí ionty sodíku, které běžně nalezneme v kuchyňské soli.

Pryskyřice si poradí i s odstraněním dusičnanů z vody, v současné době jsou oblíbené zejména filtrační zařízení využívající k jejich odstranění speciální mix dvou druhů pryskyřic, například zařízení Jupiter. Zvýšený obsah dusičnanů je způsoben zejména používáním umělých hnojiv a postřiků, může se do vody dostat ale také ze septiků či žump. Nebezpečí spočívá v tom, že v našem těle se dusičnany přemění v toxické dusitany. Ty jsou nejnebezpečnější zejména pro malé děti, ale riziko představují i pro dospělé. Zvýšený obsah dusičnanů ve vodě může způsobit celou řadu zdravotních potíží, jako je například vysoký tlak, infarkt a také nádorová onemocnění trávicí a vylučovací soustavy.

Iontovýměnné pryskyřice, které se někdy označují též jako měniče iontů či ionexy jsou z chemického hlediska nerozpustné anorganické či organické hmoty, které na sobě nesou určité ionty, které jsou následně vyměňované za ionty přítomné ve vodě, která protéká ionexovým ložem. Pryskyřice tak z vody odebírá nežádoucí ionty a naopak do ní dodává neškodné ionty. Při tomto procesu postupně dochází k vyčerpání pryskyřice, a po určité době tak musí být provedena její regenerace, při které je pryskyřice zbavena nežádoucích iontů a doplněna o ionty neškodné.

cista_voda_filtrovana

zdroj: Pixabay.com

Dezinfekce vody pomocí UV lampy

U vody ze studny či vrtu je důležitou součástí její úpravy rovněž dezinfekce (sterilizace vody), která z ní za pomoci ultrafialového záření odstraní všechny plísně, bakterie a viry. Jedná se o mnohem ekologičtější a zároveň účinnější variantu dezinfekce než představuje zastaralé chlórování vody. I to sice z vody odstraní nebezpečné mikroorganismy, nicméně přítomnost velkého množství chloru v pitné vodě má nežádoucí účinky na lidský organismus. Zejména u osob s citlivou pokožkou může chlór vyvolat nejrůznější podráždění pokožky či zhoršení již existujících kožních problémů. Výhodou používání UV lampy je i to, že záření nikterak nemění fyzikálně-chemické vlastnosti vody.