Na umyvadlové baterii se nevyplatí šetřit. Rozhodně byste si s jejím výběrem měli pohrát, protože patří mezi prvky v koupelně, které rozhodně jsou na očích a chcete, aby byly vidět. Zejména ve spojení s designovým umyvadlem dosáhnete oku lahodícího výsledku. Baterie hlavně musí k umyvadlu sedět, proto je vybírejte najednou. Také nezapomeňte, že by baterie neměla vybočovat z designového směru koupelny a je vhodné ze stejné modelové řady vybrat také baterie k ostatnímu zařízení koupelny, jako je sprcha nebo vana.
Ujasněte si váš styl
Je potřeba si v prvé řadě ujasnit, jakým směrem se chcete při výběru umyvadlové baterie orientovat. Velmi populární je moderní provedení do jednoduše a čistě řešených koupelen, ale můžete vsadit také na klasiku nebo na retro baterie.
Za žádných okolností však neupřednostňujte vzhled před praktičností, protože baterii budete především používat dnes a denně, nechcete se na ni pouze koukat. Proto by měla nabídnout samozřejmě dostatek prostoru pro pohodlné mytí rukou a pokud to vyžadujete tak třeba také pro rychlé opláchnutí hlavy nebo pro přeprání choulostivého prádla, které nedáváte do pračky apod. K tomu jsou samozřejmě nevhodné baterie jejichž vyústění je umístěno příliš nízko nebo příliš blízko k zadní stěně umyvadla.
zdroj: pixabay.com
Výběr baterie dle způsobu instalace
Když jsme překonali počáteční dilema a máme jasno, v jakém stylu chceme naši koupelnu zařizovat, pojďme se podívat na výběr umyvadlové baterie podrobněji. V souvislosti s tím, jaké jsme si vybrali umyvadlo, můžeme volit také umyvadlovou baterii podle typu. A to baterii umístěnou:
- Na umyvadle
- Vedle umyvadla (na desku)
- Pod omítku
Baterie umístěná na umyvadle
Klasickou variantou je baterie, které je umístěná na umyvadle. Může jít také o baterie, které rovněž mohou být součástí balení některých umyvadel, ale samozřejmě si můžete zvolit baterii také podle vašich představ. Tyto baterie můžeme dále dělit na:
- Jednootvorové
- Dvouotvorové
- Tříotvorové
Dle toho je potřeba samozřejmě mít vybráno odpovídající umyvadlo. Baterie s jedním otvorem je nejobvyklejším provedením a nainstalujete ji do většiny typických umyvadel. Některá umyvadla ale nabízejí také dva nebo tři otvory pro instalaci baterie, kdy je pak ovládání (ventily) separátně od vyústění baterie (středového tělesa). Jedná se o řešení, které je velmi esteticky zajímavé, a to typicky u designových umyvadel.
Kromě počtu otvorů je potřeba si hlídat také jejich průměr, aby se vaše baterie dala do otvoru v umyvadle vůbec osadit. Varianta montáže baterie na umyvadlo sice patří mezi nejběžnější typ, který je ale zároveň velmi praktický. Mokré ruce totiž vždy máte nad umyvadlem i při ovládání baterie a zbytečně tak nikam nekape voda okolo.
Baterie umístěná vedle umyvadla
Tento druh umyvadlových baterií se stal velmi populárním zejména v poslední dekádě, kdy se stala velice módní umyvadla umístěná na desku, někdy také nazývaná jako umyvadlové mísy. Baterie k těmto umyvadlům jsou charakteristické vyšší stojánkovou konstrukcí, kterou můžete umístit libovolně na desku k umyvadlu. Otvor na baterii v tomto případě musíte mít připraven přímo v desce na umyvadlo, což vám zajistí řemeslník nebo to možná zvládnete sami.
Tento typ kombinace stojánkové baterie a umyvadla na desku je tady s námi už poměrně dlouho, ale moderní je stále. Můžete zde také hodně popustit uzdu své fantazie, protože toto provedení je ideální jak pro moderně střižené koupelny v minimalistickém stylu, tak rovněž pro koupelny, kde chcete aplikovat spíše klasický až retro vzhled. Lze totiž zvolit nejen vysoce moderní tvary umyvadel a k nim kombinovat moderní baterie s čistými liniemi, ale třeba se vám zalíbí také například umyvadlo ve tvaru vědra s držadly, ke kterému je retro baterie jako stvořená.
Ačkoliv jsou stojánkové baterie vedle umyvadla velmi pěknou designovou záležitostí, počítejte s tím, že si budete při jejím ovládání namáčet desku vedle umyvadla, takže budete nuceni prostor často utírat. V tomto ohledu ukazují tyto baterie také některá negativa. Přesto se však těší velké oblibě a samotné umyvadlo s deskou nabízí zase praktický odkládací prostor. Proto je to vždy zejména o osobních preferencích.
Baterie umístěná pod omítku
Mezi tradiční provedení lze označit také případy, kdy zvolíte umístění baterie na stěnu nad umyvadlo, tedy pod omítku či pod obklad. Velkou výhodou tohoto řešení je, že jej můžete použít pro klasická umyvadla a klidně i pro umyvadla umístěná na desku. V žádném případě se však nemusí jednat o baterii vzhledově klasickou, protože v současnosti můžete vsadit na moderní minimalistický design. Velmi se toto provedení hodí nejen k umyvadlovým mísám, ale také k zápustným umyvadlům, kdy získáte spoustu prostoru s čistými liniemi.
Pokud volíte baterii instalovanou na stěnu, dejte si pozor opět na výběr typu umyvadla, nejen s ohledem na designové provedení, ale také s ohledem na to, aby například neobsahovalo otvory pro baterii. Nechat je neosazené by samozřejmě byl designový přešlap. Platí to také pro některé varianty umyvadel na desku, které rovněž mohou mít otvor na baterii.
Vybírejte také podle kvality
Při výběru umyvadlové baterie nezapomeňte na kvalitu. Zde se vyplatí vsadit na osvědčené výrobce, ale designové baterie mnohdy mohou být od výrobců, o kterých jste nikdy neslyšeli. Potom se lze orientovat zejména podle kartuše, která může být:
- Plastová
- Keramická
Od plastové kartuše je vhodné dát raději ruce pryč. Rychleji se v ní usazuje vodní kámen a dojde k rychlejšímu opotřebení. Zpravidla se používá u nejlevnějších baterií, které koupíte v cenách do tisíce korun. Ideální je zvolit keramickou kartuši, která vám vydrží prakticky na věky, a tak je u ní také často běžná třeba i záruka 5 i více let, ale samozřejmě se to odvíjí od výrobce.
zdroj: pixabay.com
Pozor na rozměry umyvadlové baterie
Baterie k umyvadlu máme vyšší i nižší, s delším i kratším vyústěním a je potřeba myslet na to, kam a k jakému umyvadlu ji budeme instalovat. Rozhodně není dobrým řešením třeba vysoká stojánková baterie a k tomu nízké nebo zápustné umyvadlo. Stejně tak krátké vyústění baterie na stěnu, kdy voda teče příliš u zadní části umyvadla, to je další z mnoha obvyklých přešlapů, kterých byste se měli vyvarovat.
Statické či pohyblivé umyvadlové baterie a výkyvný perlátor
Provedení baterie jako takové není pouze o jejím tvaru. Je to také o ergonomii používání. Zejména pokud máte větší umyvadlo, je vhodné vybrat si takovou umyvadlovou baterii, která se dá otáčet. Lépe tak pokryjete celý povrch umyvadla a lépe využijete jeho velikost. V případě menších umyvadel samozřejmě postačí statické provedení, které není potřeba polohovat.
V některých případech je jako příslušenství baterií nabízen také výkyvný perlátor, kterým můžete třeba i u statických baterií aspoň nastavit směr proudu vody. Perlátor může mít také další užitečné vlastnosti, jako například uspořit na spotřebě vody.
Ladné tvary a křivky
Vše byste měli ladit v duchu ostatního vybavení koupelny, aby si vše dobře rozumělo a neměli jste pocit, že je zde baterie jako pěst na oko. Zaměřte se proto také na tvar baterie, který může akcentovat různé linie a tvary. Typické jsou:
- Zaoblené linie
- Hrany
- Kombinace obojího
Velmi klasické provedení, které ale zároveň může být velice moderní, patří zaoblené linie. Těmi málokdy něco zkazíte, ale je vhodné je kombinovat s umyvadlem, které rovněž sází na oblé tvary. Ostré hrany a geometrické tvary zase skvěle padnou k hranatým umyvadlům. Vše si zkrátka musí dobře sednout.
Potom jsou tady také umyvadlové baterie, které dokáží zajímavě kombinovat hrany a zároveň zaoblené tvary. Je to šalamounské designové řešení, které si bude dobře rozumět s oblými i hranatými umyvadly.
Barevné provedení aneb není tady pouze leštěný chrom
Z pohledu designu hraje důležitou roli kromě samotného tvaru baterie také její povrchová úprava. Dnes tady totiž není rozhodně pouze klasika v podobě leštěného chromu, který dobře padne prakticky ke všem typům umyvadel, ale můžete zvolit třeba matné černé nebo bílé provedení baterie. Obojí lze dobře kombinovat s bílou sanitou, ale máme tady samozřejmě i další barvy. Třeba retro baterie často nabízejí zlatou barvu.
zdroj: pixabay.com