Vyplatí se koupit sprchové dveře do niky s dodatečným povlakem na skle? Tuto otázku si pokládá drtivá většina lidí, kteří si chtějí koupit sprchu, kterou lze snadno čistit. Výrobci sprchových koutů a dveří do niky podporují jejich volbu a tvrdí, že čištění skla bude mnohem snazší. Možná jste si však všimli, že na internetu jsou na toto téma desítky názorů. Někteří uživatelé chválí tyto dveře, protože tvrdí, že díky nim je udržování čistoty velmi snadné, zatímco jiní proti tomu doporučují, že jejich volba je zbytečná.
Koroze skla ve sprchových dveřích do niky
Pro většinu z nás se povrch skla jeví jako dokonale hladký. Ve skutečnosti však není. Má miliony mikrolinií, které jsou pro lidské oko neviditelné. Z tohoto důvodu voda a zbytky mýdla ulpívají na svém povrchu, vytvářejí pruhy a poté viditelné, neestetické vápno. Kromě toho tvrdá voda a čisticí prostředky používané v domácnosti, stejně jako šampon a mýdlo, které používáme každý den, zanechávají na povrchu skla trvalé stopy. Vstupují do chemických reakcí, které vedou k jeho korozi. Jste překvapení? Sklo samozřejmě také podléhá korozi. I když tento proces ponechává viditelnou značku na materiálech, jako je kov, beton nebo dřevo, v případě skla zůstává velmi obtížné jej pozorovat po velmi dlouhou dobu. Koroze skla způsobuje, že jeho povrch se postupem času stává drsnějším, protože mikroskopické nerovnosti se časem stále více a více zvyšují. To vede k okamžiku, kdy se všechny druhy sedimentů, znečištění nebo kámen stále více akumulují na skle a je stále obtížnější je odstranit. Každý pokus o jeho vyčištění, ať už jde o agresivní chemikálie nebo hrubé houby, tento proces prohlubuje. Koupelna tak vypadá neudržovaně a zašle.
Výrobci, kteří vyrábí sprchové kouty a dveře do niky, začali hledat způsoby, jak tento negativní jev zmírnit. Na sklo nanášejí speciální ochranné povlaky. Jsou navrženy tak, aby vyplňovaly nerovnosti neviditelné pro lidské oko, vytvářely dokonale hladký povrch a chránily jej před přímým kontaktem s vodou. Taková ochrana produktu primárně znamená, že kapky vody mají omezenou schopnost zastavit se na svém povrchu, čímž omezují tvorbu usazenin. Druhým plusem tohoto řešení je skutečnost, že povrch skla je chráněn před jevem koroze, to znamená, že spolu s časem používání sprchové kabiny nepodléhá přirozenému ničení. Posuvné dveře do niky tak budete mít stále jako nové.
Pokud se tedy ptáte, zda má koupě sprchových dveří do niky s dodatečným ochranným povlakem na skle smysl, odpověď je jednoduchá: ano. Musíte však vědět, že v současné době jsou na trhu k dispozici 3 různé typy povlaků: povlaky nanášené za studena po procesu vytvrzování skla, povlaky nanášené za horka po procesu vytvrzování a povlaky nanášené ve fázi výroby skla před procesem vytvrzování. Liší se chemickým složením a mají jiné funkční vlastnosti. Výběr kabiny s určitým typem povlaku proto přímo určí její pevnost, způsob péče a snadnost udržování skla v čistotě.
Povlaky nanášené za studena po procesu vytvrzování skla
Obchodní názvy používané výrobci sprchových koutů zahrnují: EasyClean, ActiveShield , AntiCalc, DP Active, NanoGlass, Reflex.
Jedná se o nejčastější typ povlaků sprchových dveří. Nanáší se stříkáním pomocí rozprašovací metody na již plně tvrzené sklo a poté se rovnoměrně vtírá do jeho struktury. Tímto způsobem se vytvoří neviditelná polymerní vrstva s hydrofobními vlastnostmi, která se chemicky a fyzicky váže na skleněnou tabuli. Povlaky tohoto typu jsou mezi výrobci sprchových kabin velmi oblíbené díky jejich snadné aplikaci a nízkým nákladům. Takto ošetřené posuvné dveře čistěte pouze přípravky doporučenými výrobcem.
Povlaky nanášené za horka po procesu vytvrzování skla
Mezi obchodní názvy používané výrobci sprchových koutů patří například: Anti Plaque, Kermi Clean.
Povlaky tohoto typu se rovněž nanášejí mechanicky a stříkají, avšak sklo s takovým povlakem je podrobeno dalšímu pečení ve speciální peci při velmi vysoké teplotě. Namáčecí proces zajišťuje, že povlak je spojen s povrchem skla trvanlivým způsobem, díky čemuž jsou jeho chemické a fyzikální vlastnosti mnohem lepší než vlastnosti aplikované na chlad. V závislosti na výrobci je jejich životnost při běžném každodenním použití u rodiny 4 od 5 do 12 let a co je důležité, po této době nátěr zcela nezmizí, pouze se snižují jeho ochranné vlastnosti. I zde používejte přípravky doporučené výrobcem, aby byl sprchový kout v nice dokonale čistý.
Povlaky nanášené ve fázi výroby skla
Obchodní názvy, se kterými se můžete setkat, jsou například: ShowerGuard a CrystalClear.
Jedná se o ochranné povlaky používané na sprchový kout, které se nanášejí na sklo ve fázi jeho výroby před vytvrzením. Během vytvrzení se povlak stává nedílnou a bezbarvou součástí skla. Je extrémně odolný. Vyznačuje se vysokou chemickou stabilitou, odolností vůči nečistotám a nízkým koeficientem tření. K čištění skla s tímto povlakem stačí pouze měkký hadřík nebo vlhká houba.