Při budování nového bydlení, či při rekonstrukci se často řeší otázka, zda zůstat u odděleného WC a koupelny, nebo mít vše v jedné místnosti? Co je lepší?
Jedna věc jsou naše představy, druhá pak nařízení, která je třeba dodržovat. Norma uvádí, že jediná záchodová mísa v bytě může být umístěna v koupelně jen v bytě s 1 až 2 obyvateli nebo 1 až 2 obytnými místnostmi. Pozor ale na to, že i kuchyň větší než 12 m2 se rovněž považuje za obytnou místnost.
Záchod spojený s koupelnou je tedy vhodný jen v malých bytech, nebo ve větších bytech či rodinných domech, kde jsou záchody dva a jeden z nich je umístěn v samostatné místnosti. Pokud dle normy či stavebních dispozic nic nebrání umístění WC v koupelně, můžete pokračovat dál ve svých představách.
Výhody WC v koupelně
Když už se chystáte na koupel a potřebujete použít toaletu, nemusíte se znovu oblékat a přecházet přes chodbu z místnosti do místnosti. Další nespornou výhodou spojením dvou místností je získání více prostoru.
Výhody samostatné toalety
Najdete tu potřebné soukromí a nezablokujete koupelnu pro ostatní spolubydlící. Přítomnost toalety v koupelně může být někomu i nepříjemná.
A jak je to s hygienou?
Společný záchod s koupelnou z hlediska hygieny vhodný není. Mohou se zde snadno šířit střevní bakterie vyskytující se v okolí záchodové mísy. Pokud bude mít člen rodiny jakékoli infekční onemocnění, nesmí být v místnosti ručníky ani kartáčky na zuby z důvodu šíření nákazy.
Jakou variantu zvolíte Vy?